اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسعضویت در کانال تلگرامنسخه متنی


14:471396/12/8
مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز
سازوکار قرارداد انتقال گاز ایران به عمان در حال بررسی است

سازوکار اجرای پروژه صادرات گاز ایران به عمان در قالب قراردادهای EPCF یا BOT درحال بررسی و تصمیم‎گیری نهایی است...


 به گزارش روابط عمومی NIGEC مهران امیرمعینی دیروز (دوشنبه هفتم اسفند ماه) در حاشیه  دومین همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری  و توسعه پایدار در سواحل مکران، در نشستی که به مقوله نفت و گاز مرتبط می‌شد، درباره طرح صادرات گاز ایران به عمان توضیحاتی ارائه داد.

وی با بیان این‎که سازوکار اجرای پروژه صادرات گاز ایران به عمان در قالب قراردادهای EPCF (مهندسی، تدارکات، ساخت، تامین مالی) یا BOT  (ساخت، بهره‎برداری، انتقال) درحال بررسی و تصمیم‎گیری نهایی است، افزود: در هر 2 روش، تأمین مالی پروژه برعهده برنده مناقصه خواهد بود، با این تفاوت که در روش اول ریسک پروژه به کارفرما و در روش دوم ریسک به پیمانکار منتقل می‌شود.

امیرمعینی به پیشینه توافق ایران با عمان اشاره کرد و گفت: هدف این طرح، عرضه روزانه 43 میلیون متر مکعب گاز ایران به عمان از طریق خط لوله برای مدت حداقل 15 سال است که از این طریق، امکان دسترسی ایران به بازار LNG و همچنین بازار منطقه‌ای گاز و حتی بازار هند فراهم می‎شود.

به گفته وی، این پروژه در سه بخش خشکی، دریایی و ایستگاه‌های تقویت فشار و اندازه‌گیری در ایران و همچنین تسهیلات و تجهیزات دریافت کننده گاز در عمان تعریف شده است که در بخش خشکی، خط لوله‎ای به طول حدود۲۰۰ کیلومتر و به قطر۵۶ اینچ از کیلومتر ۴۷۵ خط لوله هفتم سراسری گاز طبیعی منشعب شده و به منطقه عمومی کوه مبارک امتداد می‌‎یابد.

وی با اشاره به واقع شدن ایستگاه‎های تقویت فشار و اندازه‎گیری گاز در منطقه ساحلی کوه مبارک در ایران و تأسیسات دریافت گاز در بندر صحار عمان، ادامه داد: بخش دریایی که خط لوله 36 اینچی به طول تقریبی 192 کیلومتر است، از ساحل کوه مبارک در ایران آغاز شده و تا ساحل بندر صحار در کشور عمان امتداد خواهد داشت. این خط لوله از آب‎های عمیق دریای عمان عبور می‎کند که حداکثر عمق آب، هزار و 340 متر خواهد بود. 

امیرمعینی با بیان این‌که بخشی از ظرفیت خط لوله گاز به تولید LNG با استفاده از تأسیسات مایع سازی عمان اختصاص می‌یابد، افزود: باقیمانده ظرفیت را می‌توان در بازار داخلی عمان یا کشورهای همسایه و حتی بازار در حال رشد هند بازاریابی کرد.

وی عنوان کرد: بر این اساس پروژه در 2 فاز اجرا می‌شود که در فاز نخست گاز به عمان تحویل می‎شود و آن کشور در قبال دریافت حق‎الزحمه، معادل حجم گاز دریافتی را به صورت LNG و تحت قرارداد Tollingبه ایران تحویل خواهد داد. LNG تولیدی در مالکیت ایران است و به متقاضیان بالقوه در جهان فروخته خواهد شد که چارچوب مبنایی (Term Sheet) مربوط به این قرارداد، بین وزارت نفت و گاز عمان و شرکت ملی نفت ایران امضا شده است؛ در فاز دوم نیز باقیمانده ظرفیت خط لوله برای صادرات گاز به عمان یا کشورهای منطقه استفاده خواهد شد.


منبع: شبکه اطلاع رسانی نفت وانرژی (شانا)

کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ