اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسعضویت در کانال تلگرامنسخه متنی


09:541396/9/4
در نشست فوق العاده وزارتی جی‌یی‌سی‌اف
پیش نویس بیانیه نشست سران مجمع کشورهای صادرکنندگان گاز آماده شد
 به گزارش روابط عمومی به نقل از شبکهع اطلاع رسانی نفت وانرژی (شانا)در این بیانیه که برای ارائه به سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز آماده شده است بر لزوم افزایش همکاری کشورهای عضو و اتخاذ سیاست‎های هماهنگ به منظور افزایش درآمدهای ملی کشورهای عضو این مجمع از محل صادرات گاز طبیعی با توجه به چالش‎های پیش روی بازار گاز تاکید شد.

از دیگرمفاد مهم این بیانیه، تاکید بر رد تحریم‎ها و لزوم اقدام‌های هماهنگ کشورها برای مقابله با اعمال تحریم‎های یکجانبه از سوی برخی کشورها برعلیه یک یا چند کشور عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز است زیرا این موضوع امنیت عرضۀ گاز طبیعی را با خطر روبه‌رو می کند.

قدردانی از زحمات ۴ ساله دبیرکلی محمد حسین عادلی

همچنین در اجلاس فوق العاده وزارتی باتوجه به اتمام دوره دبیرکلی محمدحسین عادلی که آخر دسامبر پایان می‌یابد، سخنرانان اجلاس از جمله امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، ضمن اشاره به دستاوردهای مهم دبیرخانه مجمع طی چهار سال گذشته، از زحمات ایشان در ارتقای جایگاه این مجمع در عرصۀ جهانی انرژی قدردانی کردند.

تدوین اهبرد بلندمدت مجمع کشورهای صادرکننده گاز، تهیه چشم انداز جهانی گاز، تصویب ایجاد موسسه تحقیقات گاز الجزایر و انتشار سالنامه آماری از جملۀ اقدامات انجام  شده در دوره دبیرکلی عادلی است. یوری سنتورین روس جایگزین محمدحسین عادلی است که از یکم ژانویه ۲۰۱۸ مسئولیت خود را به عنوان دبیرکل آغاز می‌کند.

به گزارش شانا، چهارمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) ۲۴نوامبر (سوم آذرماه) در سانتاکروز بولیوی برگزار می‌شود. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در کنار بیژن زنگنه، وزیر نفت صبح امروز برای شرکت در این نشست تهران را به مقصد بولیوی ترک کرد.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلاو امارات، ١٢ عضو اصلی جی یی سی اف هستند و هلند، نروژ، عراق، عمان، پرو و آذربایجان به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می کنند.

وزیران نفت و انرژی مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۴۴ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ۶۴ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۶۶ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.


منبع: شبکه اطلاع رسانی نفت وانرژی (شانا)

کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ