اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسعضویت در کانال تلگرامنسخه متنی


11:091397/1/26
وزیر نفت پس از دیدار با همتای عمانی:
نحوه توافق برای طرح انتقال گاز ایران به عمان نهایی می‌شود

نحوه توافق برای احداث خط لوله انتقال گاز ایران به عمان نهایی می‌شود


به گزارش روابط عمومی به نقل از شبکه اطلاع رسانی نفت وانرژی (شانا) وزیر نفت پیشرفت مذاکرات با همتای عمانی‌اش را مطلوب عنوان و تاکید کرد: صورت‌جلسه توافق‌های این نشست پس از جمع‌بندی امضا شد و امیدوارم در زمان‌بندی تعیین شده، توافق نهایی شود.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره دلیل تاخیرهای مکرر برای حصول توافق اظهار کرد: مشکلات زیادی وجود دارد. باید با پیمانکاری قرارداد ببندیم که 2 کشور این پیمانکار را قبول داشته باشند، افزون بر این، مسائل حقوقی متعددی بر این موضوع مترتب است که به دقت و ملاحظات بیشتر نیاز دارد.

زنگنه درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر این‌که در صورت به درازا کشیدن توافق، ممکن است عمان استفاده از ذخایر گاز خود را به خرید گاز از ایران ترجیح دهد، افزود: مذاکره با طرف عمانی و مراجعه‌های دیگری که از سوی خریداران صورت می‌گیرد خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.

ایران و عمان در سال 1392 یادداشت تفاهمی در زمینه صادرات گاز طبیعی امضا کردند که با اجرای آن، گاز ایران با یک خط لوله به صورت مستقیم از بستر خلیج فارس به عمان صادر شود.

ایران برای تولید سالانه یک میلیون و 500 هزار تن ال‎ان‌جی در تاسیسات ال‌ان‌جی عمان به این کشور گاز صادر می‎کند.

ظرفیت انتقال گاز با خط لوله صادرات گاز ایران به عمان روزانه یک میلیارد و 500 میلیون فوت مکعب خواهد بود.

قرار است بخشی از ظرفیت این خط لوله در عمان به گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) تبدیل و به بازارهای هدف صادر شود و باقیمانده ظرفیت خط لوله به بازارهای آتی در کشورهای جنوب خلیج فارس اختصاص یابد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی نفت وانرژی (شانا)

کلمات کليدي
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ